Bledské jezero

Jezero je 2120 m dlouhé a 1380 m široké s maximální hloubkou 30,6 metrů. Je umístěno v malebné krajině mezi horami a lesy, 457 m n. m. Na jeho severním pobřeží na skále se tyčí středověký Bledský hrad.

Uprostřed Bledského jezera se nachází malý ostrůvek s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie z 15. století. Zdejším zvonkem si často návštěvníci zvoní pro štěstí. Předtím než byl kostel postaven, nacházel se tu chrám zasvěcený Živě, slovanské bohyni lásky a plodnosti. Na ostrov je možné se dostat na tradičních dřevěných člunech, zvaných Pletna. Od vodní hladiny až ke kostelu vede 99 schodů. Místní tradicí je, že pokud se zde koná svatba, musí ženich svou nevěstu po schodech vynést až nahoru a nevěsta nesmí po tuto dobu mluvit. Na ostrově byly nalezeny stopy pravěkých lidí.

Podnebí okolí Bledského jezera je mírné, subalpské díky ochraně horami, které ho obklopují. Zdejší průměrná teplota v červenci je 18 °C, v lednu 2 °C. Průměrná minimální teplota zůstává pod nulou od listopadu do března; nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou minimální teplotou – 5 °C. Průměrná maximální teplota je v tomto období 3 °C. V letních měsících se průměrné maximální teploty pohybují mezi 22 a 24 °C, průměrné minimální mezi 11 a 13 °C.

Srážky jsou častější od dubna do listopadu, hlavními deštivými měsíci jsou říjen a listopad. Průměrné roční srážky jsou 1473 mm. Od listopadu do dubna tu často sněží.

©2024 Bledské jezero Cestování.cz