© 2024 Cestování.cz

Město Bled

Dnes je Bled důležitým kongresovým a turistickým centrem, návštěvníkům nabízí širokou škálu sportovních aktivit (např. golf, rybaření, jízda na koni apod.) a je výchozím bodem pro horské túry a výlety do Triglavského národního parku.

První známky osídlení tohoto území pocházejí z mezolitu (střední doba kamenná). V literatuře je Bled poprvé zmiňován roku 1004, Bledský hrad pak roku 1011. K rozvoji města ve 2. polovině 19. století významně přispěl švýcarský léčitel Rikli Arnold (1823-1906). Bled se stal vyhledávaným lázeňským centrem; díky svému mírnému podnebí ho začali navštěvovat šlechtici z celého světa.

Bled se pojí s mnoha známými jmény. Narodili se tu např. Špela Pretnar (lyžař) či Sara Isakovičová (plavkyně), Peter Florjančič (vynálezce) a Slavko Avsenik (muzikant a skladatel, narozen v Begunje blízko Bledu). K dalším osobnostem spjatým s tímto místem patří Julius von Payer (polárník) a veslaři Denis Žvegelj a Iztok Čop.

Místní specialitou je kremna rezina (či kremšnita) – jedná se o vanilkový krémový řez, který je vyhlášený v celém Slovinsku.